Húsvét még picit odébb van, de a tavasz beköszönni látszik és a megújulás a januári fogadalmaknál is aktuálisabb. Újra téma a bikini body, a léböjt kúra és társai a Google kereső leggyakoribb kulcsszavai. Mit szólnátok hozzá, ha a tavaszi böjt idén egy picit nagyobb csavart, fenntartható kihívást is tartogatna?
A HUMUSZ Szövetség szervezésében 03.06-án kezdetét vette a #műanyagböjt, amelynek célja, hogy picit jobban felnyissa a szemeket és megelőző magatartásra buzdítva visszaszorítsa a műanyagszennyezés mértékét.
Műanyag Böjt, megelőzésben az erő
Korábban már írtam róla, hogy milyen apró környezettudatos lépésekkel tudod a hétköznapokat fenntarthatóbbá tenni. Most a HUMUSZ Szövetség kampánya a megelőző magatartás fontosságára hívja fel a figyelmet.
Azt szeretnék elérni, hogy 03.06. és 04.21. között, a Nagy Böjt időszakában kerüljük, meg se vegyük a műanyag termékeket.
A sajtóközlemény és maga a kezdeményezés szuperül hangzik és elképesztően komoly üzenete van, de lássuk a valóságot:
Mire számíts, ha mellőzni szeretnéd a műanyagot?
Itthon nagyjából egy éve fogalmaztuk meg magunkban, hogy változtatni szeretnénk szokásainkon, ami a háztartásunk hulladéktermelését és a vásárlási szokásainkat, használati cikkeinket illeti.
Azt gondoltam, mi sem egyszerűbb, majd szépen odafigyelek és kész.
Szépen mentek is a dolgok: a szelektív hulladékgyűjtés már nem okozott gondot évek óta, a tusfürdőt szappanra cserélni is sima ügy volt. Néhány hét után rutinos mozdulatokkal raktam át a vászontasikat abba a táskámba, amely az éppen viselt outfitemhez passzolt. Nem kértem szívószálat még a moziban sem és büszkén meséltem másoknak is milyen szuper dolgokat vittünk végbe az elmúlt hónapokban a fenntarthatóság felé, azt remélve ők is kedvet kapnak, de legalábbis elgondolkodnak…
2018. október
Aztán jött egy szimpla bevásárlás… és a sokkos döbbenet.
Borzasztóan éreztem magam. Én a nagy környezettudatos, kudarcot vallottam.
Zero hero, (műanyag) hulladék nélkül élni
A műanyag életünk számos területén hasznos, időtálló, iszonyatosan ellenálló és évszázadokig fennmarad. A baj ott kezdődik, hogy olyan egyszer használatos eszközöket gyártunk belőle, amiket átlagosan 25 percig használunk.
♻️ A megelőző magatartás elsajátítása előtt fontos megértenünk, hogy műanyag nélkül élni, gyakorlatilag lehetetlen és a tudatosság nem is arról szól, hogy amint felismerjük saját pazarló szokásainkat minden műanyagtól megszabaduljunk. Helyette törekedjünk arra, hogy már meglévő műanyag tárgyainkat újrahasznosítsuk és hasznos élettartamukat toljuk ki minél tovább.
Tipikus példája a Carte D’or-os jégkrémdoboz ételhordóvá avanzsálása. Ami persze sokszor mókás a munkahelyi hűtőben, de attól még tudatos megoldása a műanyagszemét csökkentésének, ha már egyszer megvetted.
#nemrekklámhiszmindenkiismeri
Hogyan műanyagböjtölj okosan?
- kerüld a szupermarketeket – itt valószínűleg órákig toporoghatsz majd a polcok előtt, hogy megtaláld azt a terméket, ami nem műanyagba van csomagolva, aminek a vége az lesz, hogy dühösen beveszed a lesz@rom tablettát és minden mindegy alapon dobálod be a termékeket a kosárba, hogy végre kiszabadulj a levegőre. Aztán hazaviharzol és sírógörcs közepette bontogatod a nejlonzacskókat.
- keresd a kimérős pultokat – előcsomagolt áru helyett, válassz például a hentespult kínálatából
- ha teheted vásárolj a piacon
– az egyik legnehezebb szokás, hogy az ember egyszer egy héten felkerekedjen és beszerezze egy hétre előre a friss zöldséget, gyümölcsöt, húst és mint a málhás szamár leizzadva cipekedjen végig ezer négyzetméteren… De amúgy meg olyan jó a kofákkal diskurálni. Felemelő érzés felidézni az arcukat, amikor a girbe-gurba génmanipuláció-mentes zöldségeket mosolyogva pucolod… és hát a kimérős tejföl vagy a házi tej ízét sem utánozhatja semmi.
- palackos üdítők helyett készíts pl. házi ice teát, szörpöt – sokkal finomabb és egészségesebb is. Hordozható kulacsban bárhová ugyanúgy magaddal viheted.
- fedezd fel a környéket – van-e zöldséges, hentesbolt, pékség? Ezekben a kisboltokban, egy-két alkalom után törzsvásárlóként köszöntenek és nem fognak rád bután nézni, ha nem kérsz pl. zacskót a krumplinak.
- vásárolj csomagolásmentes boltban – ha van a közeledben a legegyszerűbb alternatívája a műanyagszemét csökkentésének
- elviteles kávé, ebéd helyett helyben fogyassz – szánj időt egy kis kikapcsolódásra és ülj le kedvenc helyeden, ott fogyaszd el a választott ételt, italt
Lépésről-lépésre tudatosabban
Az elmúlt egy év nagy tanulsága számomra, hogy nem lehet egyik napról a másikra megerőszakolni életvitelünket és 180 fokos fordulattal fenntarthatóvá, zero hero-vá, ecofriendly nagykövetté válni…
Őszintén… egy év után most jutottam el odáig, hogy már a kozmetikumokat és a tartós használati cikkeket is más szemmel kezdem válogatni. Örömmel fedezem fel a bambusz csomagolásba rejtett szempillaspirált – alig várom, hogy elfogyjon a mostani és kipróbálhassam. De pl. már viszek magammal tojástartót a zöldségeshez, nejlonzacsit egyáltalán nem használok a bevásárláshoz és hamarosan kipróbálom a csomagolásmentes boltot is.
Nagy változás az is, hogy évtizedes fast fashion karrier után most mielőtt megvenném, megnézem a ruhák címkéjét… és ami mögöttük van. Palackos vizet nem emlékszem, hogy mikor vettem utoljára. 99%-ban mosódiót és mosószappant használok a mosáshoz. A minap pedig felfedeztem az Alubaba szuper újrahasznosított csomagolású, természetes tisztítószereit🌀♻
De az is egy hete történt, hogy a szülinapomat ünneplve, az étteremben automatikusan beleszippantottam a szívószálba… failed 😔
Viszont ettől még nem adtam fel. Töretlenül próbálkozunk, amin lehet és tudunk, azon változtatunk és folyamatosan keresem a fenntartható, környezetbarát megoldásokat. Úgyhogy Titeket is csak biztatni tudlak, műanyag böjtöljünk mindannyian!