Vizuális típus vagyok, a színek, a formák kezdetektől meghatározó szerepet játszottak az életemben: apai nagymamám varrónő volt. Mindig csodáltam, ahogy az anyag formát ölt a kezei között. Ő a varrógép mellett szorgoskodott, én a kiszabott ruhák után kimaradt textil darabokat tekergettem a Barbie körül… mondhatni egyenes út vezetett a dráma tagozatos gimnáziumba.
Imádtam rajzolni, színezni és szépet alkotni, emellett rengeteget olvastam és saját történeteket írtam, szereplőimnek varázslatos világokat építettem újságpapírokból kivágott montázsokból és ruhákat terveztem számukra…
A továbbtanulás visszatérített a realitás talajára: alkotói munka helyett komolyabb dolgokon törtem a fejem. Debrecenben születtem, akkoriban stylistokról, tervezőkről ott még nem nagyon lehetett hallani. Viszont nagyon tetszettek az igényes reklámfilmek… ma már tudom leginkább a képi világ, a styling miatt. Így jött a marketing és a közgazdaságtan.
Csak tudatosan – avagy hogyan lettem közgazdász?
2008-ban közgazdászként diplomáztam marketingkommunikáció szakirányon, mellette pedig párhuzamosan nemzetközi gazdaságtanból is záróvizsgát tettem. A főiskola után aztán beszippantott a budapesti média, az ügynökségek, magazinok világa, prezentációk, Excel táblák… nem találtam a helyem, hiányzott a kreativitás. Külföldre “menekültem” nyelvet tanulni, Gran Canaria szigetén dolgoztam, mint PR emellett különböző online és nyomtatott platformokra írtam cikkeket.
Miután hazajöttem 2009-ben a spanyol Inditex, Stradivarius márkájának flagship üzletében kezdtem dolgozni manager-ként, ezzel egyidőben pedig a KREA Kortárs Művészeti Iskola Stylist képzésének hallgatója lettem. Olyan elismert szaktekintélyektől tanulhattam, mint az egykori Use Unused márka alapítói Tóth András és Godena-Juhász Attila divattervezők, Kiss Szilárd stylist, Matisz Alíz enteriőrtervező. Divatbemutatókon asszisztáltunk, fotózásokat szerveztünk és stylistként az üzleteket jártam a megfelelő ruhák után kutatva. Tartalmas és nagyon inspiráló időszak volt.
A divat, a stílus lett az életem.
Stílus- és életmódtanácsadás
2011-ben elindítottam a Style of Smile stílus- és életmódtanácsadás szolgáltatást és blogmagazint, amely keretében addigi tapasztalataimmal felvértezve egy fodrászból, sminkesből és fotósból álló kreatív csapattal, személyi és divat stylistként dolgoztam Németországban és Magyarországon. Ugyanebben az évben “Az év legígéretesebb fiatal vállalkozója” pályázat díjazottja lettem, valamint divatfotó kategóriában a The Photography Gala Awards által Arany minősítésben részesült stylist munkám. 2013-ban a blogmagazin megkapta a Sanoma Media VIP blog kitüntető címét és saját rovat vezetésére nyílt lehetőségem az American-Hungarian Journalban.
Újra divat – visszatérés a fast fashion gépezetbe
2017. januárjában egy új lehetőség, újabb kihívás talált rám: a C&A divatmárka magyarországi üzleteinek vizuális vezetője lettem. Büszkeséggel töltött el a pozíció, izgalmas volt visszatérni a divat és a kereskedelem ezen ágába, de rövid időn belül megfogalmazódott bennem, a fast fashion és a szériagyártás, a tömegtermelés már nem fér meg az egyre inkább ébredező környezettudatos szemléletemmel.
2018. januárjában egy sorsfordító utazás megpecsételte a “retail”- karrierem. 3 hetet tölthettem Ausztráliában, ahol a természet közelsége, érintetlensége és a helyiek hozzáállása környezetükhöz – nem túlzás – örökre megváltoztatott és a természet tisztelete és a tudatos életmód felé fordította figyelmemet.
Nem mintha az ausztrálok nem küzdenének a környezetszennyezéssel, ugyanakkor bármerre jártunk gyönyörű tisztaság vett körül és az a fajta együttélés, kapcsolódás a természettel, amelynek részesei voltunk egészen új távlatokat nyitott meg előttem.
Újra itthon – a tudatosság ébredése
Vásárláskor azon kaptam magam, hogy egyre inkább keresem a környezetbarát alternatívákat. Szinte haragudtam mindenre, ami műanyag és görcsösen próbáltam csökkenteni háztartásunk hulladéktermelését. Mindeközben bár igyekeztem továbbra is helytállni a munkámban, legbelül már lázadt a lelkem és az foglalkoztatott, hogyan találjam meg azt az utat, amely nem csak kreatív és üzleti vénámat táplálja, de megfér tudatos életmód törekvéseimmel is.
Nem sokkal ezután már Szentesi Réka divatszociológus előadásán ültem, Fast Fashion – Slow fashion témában. Magamnak sem vallottam be, de egy korszak lezárult és egy új, tudatosabb élet/mód vette kezdetét. A külső értékek és környezetünk óvása mellett évekig tartó intenzív belső munka, terápiával támogatott önismereti utazás tapasztalataival gazdagodva a stílust mára test-lélek-szellem egészében értelmezem, önismereti alapokra helyeztem. Ez a szemlélet hatja át tanácsadásaimat is.
A stílustalálkozók és a workshopok alkalmával holisztikus szemléletet képviselek: a tudatosan felépített stílus az egyik leghatékonyabb kommunikációs és önkifejezési eszköz.