A filmekben olyan tökéletes: a férfi izmos karjaiban tartja a nőt, tekintetüket összefonva szenvedélyesen simulnak össze, a háttérben felsejlik a romantikus aláfestő zene és aztán izzva, dübörögve beteljesedik a szerelem, hogy a felhevült pillanatokat végül mély nyugalom vegye át egymás karjaiban pihegve… A valóság azonban többnyire ennél sokkal, de sokkal prózaibb. A védekezés, a biztonságos szex kérdése sok pár örömteli pillanatait teszi tönkre. Pedig létezik korszerűbb és ami még fontosabb, megbízhatóbb módszer az elterjedteknél!
Valljuk be elég lelombozó, amikor a szerelem legnagyobb hevében egy óvatlan pillanat után az alábbi kérdés hangzik el:
– Kérlek mondd, hogy nem szakadt el a gumi!?
Ennél csak egy fokkal jobb a helyzet, ha a fenti kérdést az alábbi válasz követi…
– Nem… nem szakadt el,… de benned maradt…
Aztán az is biztosan megállja a helyét, ha azt mondom a legtöbbünket, ha csak egy kósza pillanatra is, de gondolkodóba ejtett már félig tréfásan, ugyanakkor nagyon is komoly aggályokat felvetve:
– Vajon, ha a tegnap kimaradt fogamzásgátlót a maival egyszerre veszem be az dupla védelmet jelent?! – A kérdés persze költői… a frusztráció, ami az „apró“ baki után megmarad, azonban nagyon is valós.
Mindez csupán néhány a legevidensebb probléma közül, amit az úgynevezett rövidtávú fogamzásgátló módszerek felvetnek. Kencék, amik helyileg hatnak megsemmisítőleg… gél, kúp pláne nem hangzik jól… a lórúgásként közismert eseményutánit pedig, már a híre megelőzi, így aki teheti messzire kerüli. Így aztán évtizedek óta tartja magát a trend: ha fogamzásgátlás, akkor fogamzásgátló tabletta vagy óvszer, de ahogy azt fentebb részleteztem, jól ismerjük ezek hátulütőit. Létezik azonban a védekezésnek egy sokkal gondtalanabb dimenziója, az úgynevezett méhen belüli hormonális fogamzásgátlás.
Magyarországon ez a módszer még kevésbé ismert és mivel sokan összetévesztik a spirálokkal többnyire idegenkednek tőle
Mi a különbség a spirál és a hormonális fogamzásgátlás között?
Mindkét eszközt nőgyógyász helyezi a méhbe és mindkét módszer hosszútávon nyújt védelmet, azonban míg a spirálok rezet vagy más nemesfémet tartalmaznak és hatásukat azáltal fejtik ki, hogy akadályozzák a hímivarsejtek mozgását, a méhen belüli hormont kibocsátó eszközök folyamatosan alacsony mennyiségű hormont bocsátanak ki a méhűrbe, ami első sorban helyileg fejti ki a hatását: sűrűbbé teszi a méhnyaknyákot, ezáltal megakadályozza, hogy a hímivarsejtek érintkezésbe kerüljenek a petesejttel. Ezenkívül csökkenti a méh nyálkahártyájának havi rendszerességgel történő megvastagodását, ami megakadályozza a petesejt beágyazódását.
Elsőre talán kissé tényleg szürreálisnak hat a gondolat, hogy önként és dalolva egy idegen testet helyeztessünk méhünkbe, azonban tény: jelenleg ez a legmegbízhatóbb fogamzásgátlási módszer /az alkalmazás első évében 100 nőből kevesebb, mint egy esik teherbe/ és mindemellett a megfelelően felhelyezett apró eszközt nem is érzékeljük.
Szintén plusz pont, hogy hosszú időre megoldja a fogamzásgátlást, nem kell vele napi/havi szinten foglalkozni. Ha egyszer a helyére került, akkor – az éves kontrollon kívül – nincs vele semmilyen teendő.
Nincs több emlékeztető a telefonban – ami akkor jelez, amikor a legképtelenebb helyeken vagy…
Nincs több ideges kotorászás a tabletta után – ami mindig a táska legaljáról kerül elő…
Nincs több véletlen „baleset“ – amit kétségbeesett terhességi tesztsorozat követ… mert egy eredmény nem eredmény….
Végül, a jövőre nézve: az eszköz bármikor eltávolítható, így amikor a valóság is épp olyan tökéletes, mint a filmeken, nincs akadály, jöhet a bébi!
Figyelem: a méhen belüli hormonális fogamzásgátló módszer csak a nem kívánt terhesség ellen nyújt hatékony védelmet, szexuális úton terjedő betegségek, fertőzések ellen nem véd.
Koós Petra