Azt hiszem, szerencsés vagyok. Nem rettegek a tavasztól, nem könnyezem meg a virágzó fákat, nem üzennek hadat a poratkák, ha épp picit lustább vagyok a kelleténél, és nem kell a szomszéddal veszekednem, ha nem írtja ki a parlagfüvet…
Ezt mind megúsztam, egyedül a málnával nincs kibékülve a szervezetem amióta 5-6 évesen,imádott nagyim kertjében, a málna bokor tövében tele ettem magam az apró csemegével. Azóta is, egyik legszebb emlékem maradt: mint maci a málnásban, úgy éreztem magam. Így nem kérdés, szeretem azóta is a málnát. Néha fel is áldozom magam az élvezet oltárán: pár piros pöttyöt a hasamon, csak megér egy málnás-túrós süti csoda! De mi lenne ha nem választás kérdése lenne, hogy éppen kiütéses vagyok vagy nem?!
Tüsszöghetnék éjt nappallá téve minden tavasszal és nyáron kutyasétáltatás közben, sőt még talán kutyám sem lehetne… Nézhetnének rám az utcán találgatva: vajon a sírástól vörös a szemem, vagy csak allergiám döntöget csúcsokat. Suvickolhatnám a lakást naponta kábán, allergia elleni gyógyszerektől túladagolva. Nyáron pedig jégkrém helyett százas papírzsepiért járhatnék a boltba…
Előrejelzések szerint, az elkövetkező 10 évben jelentősen növekedni fog az allergiás betegek száma. Ez azt jelenti egyre többen kénytelenek gyógyszerekkel csillapítani allergiájuk krónikus tüneteit. De kérdem én: megoldás ez? Szintetikus anyagokkal bombázni szervezetünket, miközben pontosan ezek teszik gyengévé az immunrendszert? Azt hiszem egyetértünk: nem.
Manapság ezért egyre inkább az alternatív, természetes gyógymódok nyújtotta lehetőségek kerülnek előtérbe. Ezek közül az egyik legelterjedtebb és az egyik leghatékonyabb egyben, az úgynevezett speleoterápia, amely a sóbarlangok klímájának kúraszerű alkalmazása. A kúra legfontosabb hatóanyaga, nem más mint a jó öreg nátrium-klorid, azaz konyhasó, de azért senki ne higgye, hogy a boltban kapható kilós jódozott sóval csökkentheti allergiás tüneteit.Ehhez többre van szükség.
A sóbarlangok egyedülálló klímájukkal (18-24 Celsius fok és alacsony páratartalom mellett) segítik a só megfelelő párolgását. A száraz sós levegő, negatív töltésű részecskéket tartalmaz viszonylag nagy mennyiségben. Ezeknek az ionoknak köszönhetően növekedik a test energia szintje, ellenálló képessége, azaz immunrendszer serkentő hatással bír. Emellett váladékoldó, gyulladáscsökkentő, antibakteriális és fájdalomcsökkentő hatásai is bizonyítottak.
Orvosi vizsgálatok is alátámasztják a speleoterápia hatékonyságát. Egy oroszországi vizsgálat kapcsán a betegek 97%-ban éreztek javulást idült légcsőhurut és hörgőtágulat esetén, 85%-ban enyhe aszthma és 75%-ban súlyos aszthma kapcsán. A tüneteik enyhültek, életminőségük javult. És a kezelést követően 6-12 hónap elteltével is pozitívan értékelték hatását.
Érdemes tudni, hogy mára mesterségesen is hatékony sóbarlangok létesíthetőek, melyek gyógyhatása semmiben sem tér el a természetesétől. Ezek a barlangok különleges technológiával, holt-tengeri só és kősó felhasználásával készülnek és cseppet sem hasonlítanak természetes „társaikhoz”, melyekben gyakori a kifejezetten hideg, rideg környezet és előfordulnak penészgomba telepek is, melyet sokak szervezete nem tolerál.
Ezzel szemben a mesterséges sóbarlangban kellemes félhomály, természetet idéző halk zene (tengerzúgás, szélsusogás, madárcsicsergés), nyugágyak fogadnak… Leginkább egy wellness szalonban érezheti magát az odalátogató. Minden alkalommal, mintha a tengerparton relaxálnánk. Egy óra friss, üdítő lélegzés mindenkinek hasznos lehet: remek energetizáló-méregtelenítő módszer, azoknak is, akik bár nem küzdenek allergiával vagy asztmával, de a nagyvárosi szmogban élnek.